Aktualności

Noc Bibliotek

Za nami pierwsza w historii wareckiej Biblioteki Noc Bibliotek. 11 października dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji, która w tym roku odbyła się pod hasłem: Moc Bibliotek – Noc Bibliotek – Moc czytania – Noc czytania. W godzinach od 18.00 do 21.00 gościliśmy uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce. Tematyką naszych zajęć była literatura grozy w wydaniu dziecięcym, co charakteryzowała sceneria pomieszczeń oraz przebrania dzieci.

Na pierwszy ogień poszły zwierzęta aktywne nocą. Na podstawie małego fragmentu ilustracji trzeba było odgadnąć co to za zwierzątko. Dodam, że niektóre odpowiedzi były niezwykle zaskakujące. Następnie przenieśliśmy się w czasy faraonów egipskich. Z wykorzystaniem papieru toaletowego, dzieci miały się zamienić w mumie. Kolejnym elementem wspólnego wieczoru był quiz literacki, z którym uczestnicy sobie świetnie poradzili. Dużym wyzwaniem był do złamania szyfr z ukrytym hasłem. Szyfr składał się z liter i cyfr napisanych długopisem szpiegowskim. Znaki były widoczne dopiero po podświetleniu latarką UV. Nie mogło również zabraknąć głośnego czytania. Tym razem były to „Straszne opowieści Maszy”. Dla urozmaicenia zajęć, dzieci musiały narysować i zatytułować swoją straszną historię bądź bohatera.

Było groźnie, było intrygująco, było pouczająco. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci zostały o 21.00 odebrane przez rodziców. Do zobaczenia na kolejnej Nocy Bibliotek.

Koncert Kuby Michalskiego

24 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce  zorganizowała koncert Kuby Michalskiego „Słowacki kontra Mickiewicz”. Artysta śpiewał na zmianę znane wiersze dwóch wielkich poetów z własną, autorską muzyką. Akompaniując na gitarze, pomiędzy utworami opowiadał ciekawe i mało znane historie z ich życia, m.in. o faktycznym poetyckim pojedynku do którego doszło pomiędzy nimi w Paryżu. Relacje między dwoma największymi polskimi poetami paryskiej emigracji były złożone, z pewnością trudne do jednoznacznej oceny. Co więcej, ojczym Słowackiego, stał się pierwowzorem nader negatywnej postaci Doktora z III części „Dziadów” Mickiewicza.

Pojedynek bezkrwawy, za to broń – poezja – najszlachetniejsza z możliwych. Kuba Michalski śpiewa własne kompozycje do wierszy  dwóch genialnych poetów. Usłyszeliśmy wiele znanych utworów m.in. fragmenty „Kordiana” i „Pana Tadeusza”, a także ballady „Powrót taty” czy „Lilije” Mickiewicza. Żeby rozluźnić trochę podniosłą atmosferę, artysta zaangażował uczniów do wspólnego śpiewania „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz ballady Leonarda Cohena.

Więcej „Koncert Kuby Michalskiego”

Dofinansowanie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Informujemy, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Marcelego Ciemniewskiego w Warce otrzymała w 2024 roku, dofinansowanie  w wysokości 16154 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Celem zadania jest dofinansowanie bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków, audiobooków  i synchrobooków  – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0. Mamy nadzieję, że czytelnicy będą zadowoleni z dodatkowych pozycji, które uda się nam zakupić w ramach projektu. A przecież zadowolony czytelnik, to usatysfakcjonowany bibliotekarz!

Igłą malowane

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce zaprasza do zwiedzania wystawy obrazów wykonanych techniką haftu krzyżykowego przez Panią Grażynę Szymańską. Tą ekspozycją chcemy rozpocząć cykl pokazów amatorów rękodzieła z naszego terenu. Jest wśród nich wielu hobbystów, pasjonatów, którzy tworzą piękne prace, jednak skrywają je w zaciszu domowym. Chcemy dać im możliwość pochwalenia się i docenienia ich pracy i talentu. Chcemy, aby czytelnicy, którzy wypożyczają u nas książki mogli podziwiać ich dzieła.

Pani Grażyna Szymańska urodziła się w 1963 roku, mieszka w Warce. Ukończyła Technikum Ogrodnicze w Nowej Wsi oraz Studium Pedagogiczne. Pierwszą pracę podjęła w Szkole Podstawowej we Wrociszewie, następnie prowadziła własną działalność gospodarczą. Obecnie jest szczęśliwą emerytką. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej. Haft krzyżykowy to jej pasja i odskocznia od dnia codziennego. Jest osobą żywiołową i energiczną a haftowanie to jej metoda na wyciszenie oraz ogromna satysfakcja i przyjemność. Większość swoich prac podarowała przyjaciołom w kraju i za granicą. Do końca sierpnia wystawę można podziwiać w Bibliotece, zapraszamy serdecznie. Naprawdę warto.