Aktualności

Kody Empik Go w Bibliotece

W związku ze zmianami jakie zaszły w Legimi, od stycznia 2025 r. biblioteka zrezygnowała z kodów ww. platformy czytelniczej na konto serwisu Empik Go.

Informujemy, że od 2 stycznia 2025 r. w wypożyczalni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Warce będą dostępne kody do serwisu Empik Go.

Empik Go to nowoczesna platforma cyfrowa z bogatą ofertą e-booków, audiobooków i podcastów. Wśród dostępnych pozycji znajdują się zarówno klasyka literatury, jak i nowości z różnych dziedzin – literatury pięknej, literatury faktu, reportaży, książek młodzieżowych i wielu innych. Empik Go pozwala na wygodne korzystanie z zasobów cyfrowych w dowolnym miejscu i czasie, a intuicyjna aplikacja umożliwia czytanie i słuchanie książek na smartfonach, tabletach i czytnikach.

Korzystanie z serwisu Empik Go w ramach abonamentu udostępnianego przez naszą bibliotekę jest bezpłatne. Aby skorzystać z usługi wystarczy być aktywnym czytelnikiem biblioteki i odebrać  kod dostępu. Kod daje możliwość korzystania z pełnej oferty serwisu Empik Go – bez limitu przeczytanych stron – przez miesiąc od aktywacji kodu.

Więcej „Kody Empik Go w Bibliotece”

Kukiełkowa „Opowieść wigilijna”

Grudzień to magiczny miesiąc, to czas przedświąteczny i pełen magii. W związku z tym odwiedził nas TEATR LALEK BAJKA z przedstawieniem kukiełkowym „Opowieść wigilijna”. Pouczająca opowieść o Myszce Franciszce, która nie znosiła wigilii i zamieniała się w straszną marudę, gdy za oknem zaczynał padać śnieg. Duchy, odwiedzające Franciszkę pokazały jej jak bardzo ważni są w naszym życiu przyjaciele i rodzina. Piękna i mądra bajka w świątecznym klimacie z wyjątkowymi dekoracjami i wspaniałymi lalkami pochłonęła dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Warce.

Więcej „Kukiełkowa „Opowieść wigilijna””

Dzień wolny

Informujemy, że 24 grudnia biblioteka jest nieczynna

Noc Bibliotek

Za nami pierwsza w historii wareckiej Biblioteki Noc Bibliotek. 11 października dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji, która w tym roku odbyła się pod hasłem: Moc Bibliotek – Noc Bibliotek – Moc czytania – Noc czytania. W godzinach od 18.00 do 21.00 gościliśmy uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce. Tematyką naszych zajęć była literatura grozy w wydaniu dziecięcym, co charakteryzowała sceneria pomieszczeń oraz przebrania dzieci.

Na pierwszy ogień poszły zwierzęta aktywne nocą. Na podstawie małego fragmentu ilustracji trzeba było odgadnąć co to za zwierzątko. Dodam, że niektóre odpowiedzi były niezwykle zaskakujące. Następnie przenieśliśmy się w czasy faraonów egipskich. Z wykorzystaniem papieru toaletowego, dzieci miały się zamienić w mumie. Kolejnym elementem wspólnego wieczoru był quiz literacki, z którym uczestnicy sobie świetnie poradzili. Dużym wyzwaniem był do złamania szyfr z ukrytym hasłem. Szyfr składał się z liter i cyfr napisanych długopisem szpiegowskim. Znaki były widoczne dopiero po podświetleniu latarką UV. Nie mogło również zabraknąć głośnego czytania. Tym razem były to „Straszne opowieści Maszy”. Dla urozmaicenia zajęć, dzieci musiały narysować i zatytułować swoją straszną historię bądź bohatera.

Było groźnie, było intrygująco, było pouczająco. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci zostały o 21.00 odebrane przez rodziców. Do zobaczenia na kolejnej Nocy Bibliotek.

Koncert Kuby Michalskiego

24 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce  zorganizowała koncert Kuby Michalskiego „Słowacki kontra Mickiewicz”. Artysta śpiewał na zmianę znane wiersze dwóch wielkich poetów z własną, autorską muzyką. Akompaniując na gitarze, pomiędzy utworami opowiadał ciekawe i mało znane historie z ich życia, m.in. o faktycznym poetyckim pojedynku do którego doszło pomiędzy nimi w Paryżu. Relacje między dwoma największymi polskimi poetami paryskiej emigracji były złożone, z pewnością trudne do jednoznacznej oceny. Co więcej, ojczym Słowackiego, stał się pierwowzorem nader negatywnej postaci Doktora z III części „Dziadów” Mickiewicza.

Pojedynek bezkrwawy, za to broń – poezja – najszlachetniejsza z możliwych. Kuba Michalski śpiewa własne kompozycje do wierszy  dwóch genialnych poetów. Usłyszeliśmy wiele znanych utworów m.in. fragmenty „Kordiana” i „Pana Tadeusza”, a także ballady „Powrót taty” czy „Lilije” Mickiewicza. Żeby rozluźnić trochę podniosłą atmosferę, artysta zaangażował uczniów do wspólnego śpiewania „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz ballady Leonarda Cohena.

Więcej „Koncert Kuby Michalskiego”