Aktualności

Dofinansowanie w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Informujemy, że Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. księdza Marcelego Ciemniewskiego w Warce otrzymała w 2024 roku, dofinansowanie  w wysokości 16154 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Celem zadania jest dofinansowanie bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków, audiobooków  i synchrobooków  – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0. Mamy nadzieję, że czytelnicy będą zadowoleni z dodatkowych pozycji, które uda się nam zakupić w ramach projektu. A przecież zadowolony czytelnik, to usatysfakcjonowany bibliotekarz!

Igłą malowane

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce zaprasza do zwiedzania wystawy obrazów wykonanych techniką haftu krzyżykowego przez Panią Grażynę Szymańską. Tą ekspozycją chcemy rozpocząć cykl pokazów amatorów rękodzieła z naszego terenu. Jest wśród nich wielu hobbystów, pasjonatów, którzy tworzą piękne prace, jednak skrywają je w zaciszu domowym. Chcemy dać im możliwość pochwalenia się i docenienia ich pracy i talentu. Chcemy, aby czytelnicy, którzy wypożyczają u nas książki mogli podziwiać ich dzieła.

Pani Grażyna Szymańska urodziła się w 1963 roku, mieszka w Warce. Ukończyła Technikum Ogrodnicze w Nowej Wsi oraz Studium Pedagogiczne. Pierwszą pracę podjęła w Szkole Podstawowej we Wrociszewie, następnie prowadziła własną działalność gospodarczą. Obecnie jest szczęśliwą emerytką. Haftem zainteresowała się w szkole podstawowej. Haft krzyżykowy to jej pasja i odskocznia od dnia codziennego. Jest osobą żywiołową i energiczną a haftowanie to jej metoda na wyciszenie oraz ogromna satysfakcja i przyjemność. Większość swoich prac podarowała przyjaciołom w kraju i za granicą. Do końca sierpnia wystawę można podziwiać w Bibliotece, zapraszamy serdecznie. Naprawdę warto.

„Kapitan na wsi”

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce zorganizowała 6 sierpnia wyjazd dla dzieci biorących udział w akcji „Lato z SuperBohaterami” do Muzeum Wsi Radomskiej. Na warsztatach, na których dzieci zdobyły Certyfikat Sprawności Pradziadka mieliśmy możliwość z prawdziwego ciasta uformować bułeczki. Po upieczeniu, smakowały fantastycznie, szczególnie, że były posmarowane masłem ubitym własnoręcznie przez dzieci. Zmagaliśmy się z praniem w bali na tarze, rozdrabnianiem ziarna na mąkę w stępach, obróbce lnu, skręcaniu sznurka. Kolejnym etapem było zwiedzanie skansenu z przewodnikiem, gdzie mogliśmy zobaczyć jak żyli i mieszkali na wsi nasi przodkowie. Zakończyliśmy wycieczkę na placu zabaw.

 

Spotkanie autorskie z Kingą Konarską

6 czerwca odbyło się spotkanie z mieszkanką Warki Kingą Konarską, autorką powieści „Nie udawaj, że chodzi o coś więcej”. Spotkanie było kolejnym z cyklu „PodWieczorki Literackie”, na których promujemy rodzimych literatów i chwalimy się ich dorobkiem. Autorka jak sama twierdzi przygodę z pisaniem rozpoczęła dzięki mężowi, który widząc, ile czyta, namówił ją na stworzenie czegoś swojego. Lubi pisać o kobietach, które pod twardą skorupą niezależności kryją wrażliwą wersję siebie. Przy dobrej whiskey może przyznać, że mają coś z niej. A wydaje się, że ma z czego czerpać inspirację.

Prywatnie od kilku lat, niestrudzenie i w otoczeniu męskiej części populacji, prowadzi warsztat samochodowy. To tam ćwiczy panowanie nad siłą męskiego testosteronu, a swoje obserwacje wykorzystuje do budowania bohaterów powieści.

O tym skąd pomysł na książkę, o procesie twórczym oraz o planach na przyszłość mogliśmy się dowiedzieć uczestnicząc w spotkaniu.  Dzięki współorganizatorowi wieczoru, którym był „Dworek na Długiej” mogliśmy się spotkać w klimatycznych piwnicach, gdzie autorka bardzo szybko nawiązała kontakt z publicznością. Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę.